STUDENT ACHIEVERSIf You Can dream It, You Can Do It.

SKILL TECH 2018

The following students are the winners of SKILL TECH 2018, KAMAK Matri. Hr. Sec. School, Thoothukudi.

SKILL TECH 2018
PLACE STUDENT NAME EVENT
I PLACE VINI BRIAN - VII A
ANDREW GODWIN PRINCE. C - VII A
FASCINATING SCIENCE
I PLACE NIKITHA. B - IX C TURN THE COAT
I PLACE S. SRI DEVI - VIII A PHOTOMONTAGE (COLLAGE)
I PLACE SRI KAYATHRI DEVI.M.S - VIII A STRIPLING PICASSO
I PLACE KRISHNA. R. - VII B PINTURA ( PAINTING)
II PLACE SUDHIR . R - IX B
AKASH RAJ. P - IX B
KITE MAKING
III PLACE JERINA PAULIN. J - VII A
RITHANYA. R.A - VII A
DEVI PRIYA. K - VII A
SINDHUSREE. R - VII A
SMYRNA. S - VII A
MONISHA SELVA SHRI. S - VII A
MIMING
III PLACE NALLA PRUMAL AAYUSH. C - VIII C TURN THE COAT
III PLACE DIVYA DHARSINI. V - VIII C FRUITION (COMPLETE THE PICTURE)

CROSA COMPETITION – 2018-19

Our school won Overall Senior School Trophy in CROSA 2018 conducted by Holy Cross A.I.Hr.Sec.School. And also we won First prize in Culinary Art & Young Scientist, Second Prize in Crayon Colouring, Paper Flower Making, Quiz, Eraser Drawing, Elocution and Third Prize in Mathe Magic, Super Singer.

Read More »

JAYCEE COMPETITIONS 2018 – 2019

Read More »

PHYSQUIZ-2018

The following students are the winners of the competition, PHYSQUIZ-2018, St.Mary’s College, Thoothukudi.

III PLACE 1. M. KARTHIK
2. A. ALEXISS FLAVIN
XII B
XII A

MAKKAL SAKTHI IYAKKAM COMPETITIONS 2018 – 2019

SHREEDEVI.S from class VIII A won the second prize in Tamil Essay Writing Competition conducted by Makkal Sakthi Iyakkam.

EXPISCOR ZEST - 2018

The following students are the winners of the competition, EXPISCOR ZEST - 2018, SAKTHI VINAYAKAR HINDU VIDYALAYA – THOOTHUKUDI.

PLACE EVENT STUDENT NAME CLASS
I PLACE POTTER’S BIB TUCKER MAHISH.M V E
I PLACE ENCUESTA DILIGHT (QUIZ) MUTHU VIJAY.H
KABILESH.A
XI A
XI A
II PLACE PANTOMIMIST (MIME) SMYRNA.S
JERINA PAULIN.J
RITHANYA.R.A
DEVI PRIYA.K
SINDHU SREE.R
VII A
VII A
VII A
VII A
VII A
III PLACE SONNET CROONING MARY DERNATH MORAIS.K X C
III PLACE PENCIL DOODLE SRI KAYATHRI DEVI VIII A

INTER HOUSE COMPETITIONS 2018 – 2019 (CLASS IV - VI)

The following students are the winners of InterHouse competition 2018-2019, Alagar Public School, Thoothukudi.

TAMIL HAND WRITING
PLACE STUDENT NAME HOUSE
I PLACE A.S. HARSHINI DHEVI DIAMOND
II PLACE S.ABINAYA LAKSHMI DIAMOND
III PLACE R.A. UMA KIRUTHIKA RUBY
ENGLISH HAND WRITING
PLACE STUDENT NAME HOUSE
I PLACE M. RAMYA RUBY
II PLACE S.SUBIKSHA RUBY
III PLACE E.SAM DANIEL DIAMOND
VEGETABLE PRINTING
PLACE STUDENT NAME HOUSE
I PLACE MITHUN SANJITH THAMINI SAPPHIRE
II PLACE S. GOWSALYA DIAMOND
III PLACE RAJA ROSHINI RUBY
PAINTING USING SHAPES
PLACE STUDENT NAME HOUSE
I PLACE DHUASH MANI.S
PRABHAKAR
RUBY
RUBY
II PLACE BHARATH SRI VIGNESH
JEYARAKSHAN
EMERALD
EMERALD
II PLACE SRI LAKSHMI GAYATHRI
RUHAN I RAM
DIAMOND
DIAMOND
III PLACE SUKIRDHAN
MUKESH SRIDAHAR
RUBY
RUBY
III PLACE SRI HAYAVANTHIKA SAPPHIRE
III PLACE DEEBIGA EMERALD
TANGRAM
PLACE STUDENT NAME HOUSE
I PLACE P.SANJU EMERALD
II PLACE A.SAKTHI VISHNU
L.AADHITHYA
DIAMOND
DIAMOND
III PLACE M.GIRISARAN
S.SHIVA
DIAMOND
DIAMOND
RAPID TABLE
PLACE STUDENT NAME HOUSE
I PLACE L.ARTHEESH RUBY
II PLACE LORENZO FERNANDO DIAMOND
III PLACE MAHALAKSHMI. N
SRINDRA.M
EMERALD
SAPPHIRE

INTER HOUSE COMPETITIONS 2018 – 2019 (CLASS VII - IX)

The following students are the winners of InterHouse competition 2018-2019, Alagar Public School, Thoothukudi.

WORD POWER ( ENGLISH)
PLACE STUDENT NAME HOUSE
I PLACE JERRY SILVON.J.M – IX SAPPHIRE
II PLACE DEEPIKA.P – VII DIAMOND
III PLACE ANDREW GODWIN PRINCE.C – VII EMERALD
III PLACE SAVITHA.V – VIII DIAMOND
MATH PUZZLE
PLACE STUDENT NAME HOUSE
I PLACE KAUSTUBH SURYAKANT DESHPANDE – IX
ADHRYAN D THARITUS - IX
DIAMOND
II PLACE VIJAYA SRI.R – VIII
NADHIRA FATHIMA.S - VIII
SAPPHIRE
SAPPHIRE
III PLACE SAN SUGA DHEV.MA.S – VII
NITHYA NIRANJAN.N - VII
EMERALD
EMERALD
RANGOLI WITH FLOWERS
PLACE STUDENT NAME HOUSE
I PLACE ARUNA VARSHA.R – VIII A
SURUTHIKA.M – VIII A
DIAMOND
DIAMOND
II PLACE KAREEMA.R – IX A
THEETCHINYA.M – IX C
EMERALD
EMERALD
III PLACE CHRISTA.J – VIII A
ANANDHA JOTHI.B.S – VII C
RUBY
RUBY
WARLI ART IN CLOTH
PLACE STUDENT NAME HOUSE
I PLACE SHINDE LAVANYA VIKAS – VIII A
POOJA.K – VIII A
SAPPHIRE
SAPPHIRE
II PLACE ENIYA.A – VIII A
VARSHA.A – VIII A
DIAMOND
DIAMOND
III PLACE SONIA.S – VIII C
ESTHER PRABHA – VIII C
RUBY
RUBY
FACE PAINTING
PLACE STUDENT NAME HOUSE
I PLACE NIRANJANA NAYAGI - VIII A
AASHIKA – VIII A
EMERALD
EMERALD
II PLACE SREE VATHSAN – VIII A
SHIVANG TYAGI – VIII A
DIAMOND
DIAMOND
III PLACE HARINI – VII
DEEPAK – VII
SAPPHIRE
SAPPHIRE
VEGETABLE CARVING
PLACE STUDENT NAME HOUSE
I PLACE THARSHINI SUBATHRA.V – IX B
HARSHLINE. R – IX B
RUBY
RUBY
II PLACE MITHILESH.S – IX C
YAMINIE.M – IX C
SAPPHIRE
SAPPHIRE
III PLACE SAHIL.S – VIII A
GOKULA KANNAN.M
EMERALD
EMERALD
BULLETIN BOARD
PLACE STUDENT NAME HOUSE
I PLACE JERRINA.J
SRI DEVI BALA.S
RUBY
RUBY
II PLACE DHARSHINI.M
SRI KAYATHRI DEVI.M.S
SAPPHIRE
SAPPHIRE
III PLACE LAVANYA.S
NANDHINI.N
EMERALD
EMERALD
DESIGN ECO FRIENDLY BAG
PLACE STUDENT NAME HOUSE
I PLACE ASHWIN.T
MOHAN RAJA.J
RUBY
RUBY
II PLACE RAGHUL.K.B
JANIZ.J
DIAMOND
DIAMOND
III PLACE SRI POOJA RAJAKUMARI.A
SHENBAGA SHREE
SAPPHIRE
SAPPHIRE
VEDIC MATH
PLACE STUDENT NAME HOUSE
I PLACE SANKARA NARAYANAN.S – IX A
VENKATESH PRABHU.M – IX C
KEVIN JOEL.B – IX B
NIKITHA.B – IX C
RUBY
RUBY
RUBY
RUBY
II PLACE VEL ASWIN.S – VIII B
NAALA PERUMAL AAYUSH.C – VIII C
DARUN PRAKSH.P.S – VIII B
MOHANA KRISHNAN.S – VIII B
EMERALD
EMERALD
EMERALD
EMERALD
III PLACE AKASH.R – IX C
YOGESH.M – IX C
BALA MANIKANDAN.M – IX B
SAFEEQ AHAMED.S – IX B
DIAMOND
DIAMOND
DIAMOND
DIAMOND
FUSION DANCE
PLACE STUDENT NAME HOUSE
I PLACE SHARMILA.S – VIII
SREE VARSHINI.K –
JEEVIKA.A – VIII
KAAVIYA.R – VIII
ANUSHYA JOTHI PAPPA.A – VIII
BALA.S – VIII
EMERALD
EMERALD
EMERALD
EMERALD
EMERALD
EMERALD
II PLACE VARUN CHANDRAN – IX
RIKESH – IX
HEMANTH KUMAR – IX
SAM IMMANUEL - IX
SAPPHIRE
SAPPHIRE
SAPPHIRE
SAPPHIRE
III PLACE LYN D SOUZA.A.C – IX
YUVA SAI PRIYA.V – IX
ARYAA PARAVIN PATIL
ANUTHA JYOTHI.B.S
MRITTIKA.M
AMURTHA AYISHWARYAA.T
RUBY
RUBY
RUBY
RUBY
RUBY
RUBY

INTER HOUSE COMPETITIONS 2018 – 2019 (CLASS X - XII)

The following students are the winners of InterHouse competition 2018-2019, Alagar Public School, Thoothukudi.

ESSAY WRITING
PLACE STUDENT NAME HOUSE
I PLACE UMIKA. M – X
SANTHANA FADINA.N – XI
EMERALD
SAPPHIRE
II PLACE MRIDILA MIRAALINI.N – XI RUBY
III PLACE KRISHNE SNAEHA.C – XII DIAMOND
STORY WRITING
PLACE STUDENT NAME HOUSE
I PLACE MANUVEL INBAM.I – X EMERALD
II PLACE SWETHA.P - XI DIAMOND
III PLACE SRIMATHI.V - XII
DINESH KRISHNA RAJA.N
RUBY
SAPPHIRE
MATH RELAY
PLACE STUDENT NAME HOUSE
I PLACE SHANKAR.V - XII
ABISHANTH.V.M – XI
HARI HARA CHANDER.B – XI
KARTHIK.M - XII
SAPPHIRE
SAPPHIRE
SAPPHIRE
SAPPHIRE
II PLACE JANANI.S – XII
MOHAMMED THAHA – X
VARSHA DEVI – XII
DARYL ABRAHAM - X
EMERALD
EMERALD
EMERALD
EMERALD
III PLACE RENISHA GRACELIN.K - XII
RAJA LAKSHMI.S - XII
ASVINI RAJALAKSHMI.K - XII
DIAMOND
DIAMOND
DIAMOND
FABRIC DYE ART
PLACE STUDENT NAME HOUSE
I PLACE DHARASINI
NEHA - X C
EMERALD
EMERALD
I PLACE ANTONY WESLEE BABU – XII B
SHANKAR - XII B
SAPPHIRE
SAPPHIRE
II PLACE RAMESH - X C
RAGHUL -
DIAMOND
DIAMOND
II PLACE SRIMATHI - XII B
DIVYA - XII B
RUBY
RUBY
BOTTLE BEAUTY
PLACE STUDENT NAME HOUSE
I PLACE ANUSUYA.S – X B SAPPHIRE
II PLACE ALAGU LAKSHMI.S – X B EMERALD
III PLACE MADHUMITHA.V.S – X C RUBY
HAIR DO
PLACE STUDENT NAME HOUSE
I PLACE NANDHITHA.M.S – XI C
SREENITHI.I – XI C
SAPPHIRE
SAPPHIRE
II PLACE JEYA SHALIN RICCHI.R – X A
DIVYA DHARSHINI.P – X A
RUBY
RUBY
III PLACE NAYANA DEVI – XII A
SHASWATHA THILAKA.D – XII A
EMERALD
EMERALD
MAKING JEWELLARY WITH FLOWERS
PLACE STUDENT NAME HOUSE
I PLACE CHARUMATHI.P.S – X C
JEYA DHARSHANA – X C
EMERALD
EMERALD
II PLACE NIRANJANA.P – XII A
SNEHA – XII A
SAPPHIRE
SAPPHIRE
III PLACE MONA.R – X C
ARCHANA.P – X B
DIAMOND
DIAMOND
ECO FRIENDLY INVENTIONS
PLACE STUDENT NAME HOUSE
I PLACE UMA.M – XII A
VIRGIN JERRY REGI.S – XII A
SAPPHIRE
SAPPHIRE
II PLACE UMIKA.M – X B
DHINESH ALAGUVEL.K – X B
EMERALD
EMERALD
III PLACE SHRINITHI.S – X C
SUMETHA VANI – X C
DIAMOND
DIAMOND
POSTER MAKING
PLACE STUDENT NAME HOUSE
I PLACE ANU VARSHINI.K.M – X A
FAHIN.S – X A
SAPPHIRE
SAPPHIRE
II PLACE DARYAL ABRAHAM.K – X C
VARUMA SUNTHARA – X C
EMERALD
EMERALD
III PLACE ANMOL DIWARI.O – X A
GOKUL SHANMUGA.S – X A
RUBY
RUBY
FOLK DANCE
PLACE STUDENT NAME HOUSE
I PLACE SHARUK AHAMED.S – XI
CHARLS.N.C.N – XI
JHAI ASSWIN.M – XI
MOHAN KUMAR.P.A - XI
EMERALD
EMERALD
EMERALD
EMERALD
II PLACE VIGNESH SARAVANA.S - XI
SELVA KATHIR.P - XI
JEYA MURUGAN.M.S - XI
SATHISH KUMAR - XI
AVINEESHAN.S - XI
RUBY
RUBY
RUBY
RUBY
RUBY
III PLACE PRATHAP.S – XI
RAJA KUMARAN.J – XI
GENGA VIGNESH.G – XI
MAHIMAI RAJA.J – XI
ABISHEK RAJA.V - XI
DIAMOND
DIAMOND
DIAMOND
DIAMOND
DIAMOND